V poslední době se stal ze saunování trend i v naší zeměpisné šířce. Konečně i Češi začínají chápat výhody otužování a relaxace v sauně. V každém lepším hotelu nebo fitness naleznete vždy alespoň malý wellness koutek se saunou a odpočívárnou, nezřídka i celé komplexy s různými druhy saun, kde můžete strávit třeba celý den.
Do sauny se chodí hlavně kvůli otužování a relaxaci. Otužováním posilujeme imunitu a mnoho vyznavačů tohoto druhu wellness se shodlo na tom, že díky pravidelné sauně jsou podstatně méně nemocní.
Jak se saunovat, aby to mělo ten správný efekt?
Za nejideálnější a nejefektivnější způsob saunování je považovaný následující postup: Dobře se omyjte mýdlem, mýdlo spláchněte vodou a osušte se. Takto čistí můžete vstoupit do sauny. Prostěradlo si rozprostřete pod sebe tak, abyste se nedotýkali dřevěných sedátek holou kůží. I vám by bylo nepříjemné sedět v kaluži cizího potu, buďte proto ohleduplní k ostatním. Na stěně sauny nalezne přesýpací hodiny, které odměřují patnáct minut času, což je nejideálnější délka pobytu v sauně. Jedny si otočte, ať víte, jak dlouho v sauně jste.
Ve většině saun jsou sedátka ve dvou nebo třech různých výškách. Začněte vždy na té nejnižší a v průběhu saunování se posouvejte směrem nahoru. Po uplynutí patnácti minut můžete saunu opustit a ochladit se. Klasickým ochlazením je skok do bazénku s ledovou vodou, ale můžete se pouze osprchovat v ledové nebo studené vodě. Pak je vhodné ještě chvíli pobýt venku v chladu a následně si odpočinout. Odpočinek by měl trvat zhruba stejně dlouho jako pobyt v sauně.
Nelekejte se, pokud se vám začne při ochlazení točit hlava a bušit srdce. Naopak – je to indikátor toho, že jste vše provedli správně.
Tento cyklus je vhodné opakovat třikrát po sobě. Po celou dobu saunování je potřeba doplňovat tekutiny.
Jakmile se vám udělá v sauně nevolno nebo na omdlení, nehrajte si na hrdiny a saunu opusťte. Není nutné překonávat se a vydržet hned napoprvé celých patnáct minut v nejvyšší části sauny.
Saunovací rituály
Existuje také nespočet dalších, více či méně exotických, saunovacích rituálů. Často se ve wellness centrech můžete setkat s přítomností průvodce, který vám některé z nich ukáže. Odpočinek a požitek ze saunování tak může být ještě větší.
Mezi nejčastější rituály patří různé formy masáží a aromaterapie, často kombinované do jedné procedury. Od průvodce dostanete dávku voňavé masti nebo olejíčku, kterou si aplikujete podle pokynů na určitá místa na těle. Vůně ve spojení s tlakem na ty správné body může být nesmírně uvolňující a uklidňující nebo naopak dodá novou energii.
V každém lepším wellness centru si také můžete zakoupit kartáč, který je určený k prokrvování v průběhu saunování.
Kokosový olej
Kokosový olej se díky mnoha skvělým vlastnostem může používat nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. A samozřejmě také při saunování. Nejen, že je výborný nápad namazat si po návštěvě sauny celé tělo tímto přírodním produktem, můžete ho ale využít i při samotném saunování. Zkuste si olejem promazat vlasy, než začnete s relaxováním. Uvidíte, že na konci procedury budou krásnější než od kadeřnice. Pro začátek vyzkoušejte promastit jen konečky.
Když smícháte dvě lžičky kokosového oleje s jednou lžičkou medu a jednou lžičkou třtinového cukru, získáte báječný voňavý peeling. Zkuste se jím ošetřit v sauně nebo bezprostředně po saunování a vaše pokožka se krásně prokrví a omládne o deset let
Děti v sauně
Mnoho wellness komplexů je spojených s bazénem nebo vodním světem. Je proto logické, že sem často přijdou celé rodiny s dětmi. Pokud budete chtít své dítě do sauny vzít, určitě se toho nemusíte bát – naopak, i pro ně je otužování zdravé. Jen dbejte na to, aby dítě nebylo v sauně samo, zkraťte pobyt v teple maximálně na osm minut a místo ledové vody na opláchnutí použijte mírně studenou nebo vlažnou. Berte také ohled na ostatní návštěvníky sauny a naučte dítě v sauně mlčet a sedět. Nic není horší, než neukázněný malý saunový kolega, který neustále otevírá dveře a ochlazuje saunu.